Rodzaje węży przemysłowych
Węże przemysłowe mogą być produkowane z różnych materiałów, które mają wpływ na sposób ich wykorzystania. Jedne mogą służyć do transportu substancji ciekłych inne do sypkich. Różnić się będą średnicą, strukturą materiału (sztywnością). Jakie są najpopularniejsze rodzaje węży przemysłowych?
Z czego produkowane są węże przemysłowe?
Węże przemysłowe znalazły zastosowanie w różnych branżach od przemysłu farmaceutycznego, przez spożywczy po chemiczny i motoryzacyjny. Możliwości użycia ich jest wiele, o tym, do czego mogą służyć węże decydować będzie głównie materiał, z jakiego zostały wyprodukowane. Wyróżnić można węże gumowe i metalowe. Mogą być zakończone gwintem wewnętrznym, zewnętrznym bądź kołnierzem obrotowym — wszystko zależy od tego, do czego mają być one użyte.
Węże gumowe dla przykładu po dobraniu szczegółowym parametrów warunków użytkowania takich jak temperatura i rodzaj transportowanego medium, mogą służyć do transportu pary wodnej, substancji chemicznych i spożywczych. Węże metalowe a w szczególności teflonowe to podstawowy typ stosowany w branży chemicznej, petrochemicznej i spożywczej. Występują one w odmianach gładkościennych, karbowanych, mieszanych lub spiralnych z oplotem stalowym, aramidowym, gumowym. Specjalnym rodzajem węża są węże laboratoryjne, do pomp perystaltycznych oraz niebieskie węże silikonowe, czy też węże odciągowe do systemów wentylacji.
Podział węży specjalistycznych
Dodatkowo poza materiałem, z którego produkowane są węże istnieją węże specjalistyczne w każdej podkategorii produktu. Dla przykładu w rodzinie węży odciągowych można wyróżnić węże lekkie (do transportowania gazów i materiałów lekkich), ciężkie (do usuwania większych materiałów np. budowlanych). Dodatkowo występują węże Vacuum (stosowane w różnego rodzaju maszynach rolniczych), EVA (spotykane w odkurzaczach centralnych), asenizacyjne z PVC (do odprowadzania fekaliów i wody brudnej, silnych substancji chemicznych), węże typu rękaw (do granulatów, pelletu, trocin).